Ubuntu Grub (Boot Loader) Kurulumu

    Gün geçmiyor ki, bilgisayarımda bulunan 2 işletim sistemi ile bir problem yaşamayayım. Son problem, windows xp disk yönetimi ile gerçekleştirdiğim yeni bir bölüm oluşturma sonucu yaşandı. Grub un yüklü olduğu mbr (Master Boot Record) yi uçurmama neden olan bu işlem yüzünden, bilgisayarımdaki hiçbir işletim sistemine ulaşamadım. Şansıma daha önce karşılaştığım grub makalelerinden öğrendiklerimle ne yapmam gerektiğini biliyordum, grubu baştan kurmak.

    Bilgisayarınıza yeniden grub kurmak istiyorsanız bilgisayarınızı ubuntu live cd ile baştamanız gerekeceğinden, live cd (Çalışan CD) yi yakınlarımızda tutmamızda yarar var. Benim gibi grub kurmak zorunda olan arkadaşlar yazının geri kalanından bu işlemin nasıl yapıldığına dair bilgi alabilirler.

    Bilgisayarınızı Ubuntu Live CD ile başlattığınızı varsayarak, öncelikle uçbirim ekranına geçmeniz gerekmekte.Bundan sonra yapılacakları kısaca özetleyecek olursak, önce grubu çalıştırıyoruz, sonraki aşamada grubun kurulu olduğu disk bölümleri tespit ediyoruz. Bir sonraki aşamada ise ubuntunun kurulu olduğu bölümü kök dizin olarak belirtiyoruz, bu bölümün bağlı olduğu diskin mbr sine grubu yeniden yüklüyoruz. Bu işlemleri yapmak için uçbirim ekranında girmeniz gereken komutları ve detaylı açıklamalarını aşağıda görebilirsiniz.


    Yukarıdaki komutlar ubuntunun sda2 bölümünde kurulu olduğu anlamına gelmektedir. Eğer ubuntu sizin bilgisayarınızda farklı bir bölümde, hatta farklı bir diskte kurulu ise komutlarda küçük değişiklikler olacaktır. Örnek 2. diskinize kurulu olduğunu düşünecek olursak hd0 tanımlaması hd1 olacaktır. Bu ayrıntıyı öğrenebilmek için sudo fdisk -l komutunu kullanarak grub kurulumuna başlamadan önce ubuntunun kurulu olduğu bölümü ve diski, kapasitelere bakarak öğrenebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir